Litigiu de muncă

28 сентября 2018 41

Unui salariat i-a fost aplicată, prin ordin, sancțiune disciplinară avertisment. Salariatul a contestat ordinul prin care i-a fost aplicată sancțiunea, dar între timp angajatorul din propria initiativă a anulat ordinul de sancționare. Poate salariatul să solicite declararea nulă a ordinului? Sau mai bine să solicite ”ca să fie recunoscut ilegal ordinul prin care a fost aplicată sancțiunea”? Multumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Poate solicita constatarea ilegalități, pe acest motiv solicitînd eventiale despăgubiri.
Totuși, instanța poate dispune diferit, astfel, anularea ordinului de sancționare oferind temei de respingere a acțiunii în lipsă de obiect al acesteia, instanța se îndrumă de intima convingere fapt ce nu tot timpul e explicabil.
Poate colegii mă completează... mai detaliat sau corectează.

28 сентября 2018