Locul de trai al copilului

7 июня 2024 3

Bună ziua. Dupa divorţ, fosta soţia a plecat în România, iar copilul comun a rămas cu mine. De doi ani copilul locuiește cu mine. Cum să stabilesc în mod legal locul de trai al copilului cu mine, astfel încât fosta soție să nu-l poată scoate din țară?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna dl. Paholceac, trebuie să enițiezi un proces, undfe o să fii nevoit să o inviți pe ex.soției, cu toate drepturile, care le are ea asupra copilului. În caz, dacă ea o să găsească de cuviință să nu să se prezinte, tu o să ai dreptul să legalizezi dreptul asupra... mai detaliat copilului. Pentru o consultație mai amplă ai dreptul să apelezi la viberul meu de pe telefonul +37368669950 și noi ne vom aprecia.

8 июня 2024
Iulia Ghețivu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, înaintați o acțiune în instanța de judecată, privind stabilirea domiciliului copilului minor cu dvs.
Mă puteți apela la nr. 069940453.

18 июня 2024