Lucrez servitoare si nicicum nu pot primi contact de munca si u pot iesi pe foaie de boala

29 апреля 2017 34

La serviciu nu vor să mi se acorde contractul de munca. Cînd il cer - mi se refuza cu deferite motive: ba că nu au cînd sa il caute că sunt ocupați și tot așa și mereu mă spare că mă dau afară că așa găsească pritenti. Eu sunt mama singuratica, am la întreținerea mea baetul meu de 5 ani, el este bolnav de astm și se îmbolnăviste, dar nu dau voie să-mi iau foaie de boala, că mi se spune că nu se plătește. Eu lucrez servitoare pe jumătate de salariu și pot sa mă da dea afara fara motive.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Cristian Șchiopu
  • Студент

Victoria,

Contractul individual de muncă e obligatoriu să fie întocmit de către angajator.

În cazul în care de nenumărate ori vă sunt încălcate drepturile și nu vi se oferă contract individual de muncă, puteți să vă adresați la Inspectoratul de Stat al Muncii pentru a raporta încălcările comise de către angajator.... mai detaliat

Vă puteți adresa și în instanța de judecată în cazul în care vă sunt încălcate drepturile de salariat. Dacă decideți acționați angajatorul în judecată, sunteți scutită de la plata taxei de stat și procesul dat se judecă de obicei în mod prioritar și operativ.

30 апреля 2017