M-am blocat la capitolul mențiunii de divorț

19 марта 2019 19

Problema este următoare. Numele de familie a soțului meu în buletinul de identitate, certificatul de naștere, certificatul de divorț este scrisa la fel, dar în extrasul de căsătorie mai are o literă în plus. Nu este clar de ce extrasul tradus romanizat făcut pe baza celui sovietic a fost transcris cu o literă în plus. Acum starea civila nu vrea nici în ruptul capului să facă rectificarea. Iese că am fost căsătorită cu un om, dar am divorțat de altul. Ei spun că soțul trebuie să facă schimbarea. Eu cu soțul nu țin nicio legatură. Nu știu cum și ce face. Stau aproape de un an și nu pot sa mă mișc din loc. Ce se poate de făcut? El peste tot locul figurează cu o familie și numai în extrasul de căsătorie are o literă în plus. Vă mulțumesc!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Anastasia,

Urmează sa depuneți o cerere de rectificare, iar dacă va refuză sau nu va oferă un răspuns contestați refuzul sau lipsa răspunsului ce se echivalează cu același refuz în instanta de judecată.

19 марта 2019