Mă pot ocupa, în bază de patentă, cu instalarea camerelor de supraveghere?

2 сентября 2023 6

Bună ziua! De aproape 10 ani activez în domeniul "reparația și întreținerea calculatoarelor" în bază de patentă (Reparația aparatelor tele, audio, video de uz casnic ). Am un atelier într-un sat din Briceni, am activat legal în toată această perioadă și niciodată nu au apărut întrebări. Anul acesta mi-am schimbat domeniul de activitate și mă ocup de instalarea și întreținerea camerelor de supraveghere. Planific să instalez și un stand în atelier unde clienții să poată vedea ce fel de camere există. Întrebarea mea este dacă voi putea activa în acest domeniu în bază de patentă? Nu voi face vânzări, dar voi comanda marfa de la un importator oficial în Moldova care este înregistrat legal și voi executa personal toate lucrările. Vă rog să-mi confirmați că, potrivit legislației în vigoare, pot activa legal în acest domeniu. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
vezi legea, în special anexa (rulezi pagina în jos)
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=137295&lang=ro#

8 сентября 2023

Nu poate să-mi ofere nimeni un răspuns? Sau nu cunoaște nimeni?
Legea eu am citit demult, acolo nu scrie despre asta. De altfel nu mă adresăm aici..

26 октября 2023