Mai este valabil un contract de credit din 2018?

12 ноября 2021 267

Buna ziua. Am luat un credit in 2018 de la o companie de microfinantare. Nu l-am rambursat, suma datoriei a crescut si dosarul a ajuns la colectori. Am incercat sa negociez cu creditorii in sensul ca voi rambursa datoria dupa revelion, dar nici nu vor sa discute. Spuneti-mi, va rog, e valabil acest contract, daca are asa vechime? Are putere juridica?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna d-na Anna, da e valabil, fiindcă el nu nimerește sub prevederile Codului civil Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3... mai detaliat ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.

14 ноября 2021