Marimea pensiei alimentare pentru intretinerea copilului (tatal antreprenor)

7 марта 2017 54

Sunt divortata, la judecata s-a stabilit pensia alimentara p-u copil de 719 lei/luna. Fostul sot a declarat ca nu lucreaza nicaeri. In realitate are GT, are in gestiune circa 100 ha de pamint, tractor, combina, etc. si in proprietate are multe bunuri. Intrebarea: pe ce baza judecatorul stabileste marimea pensiei alimentare? Avocatul a zis ca el nu poate cere de la fisc date despre veniturile fostului sot, ca sunt confidentiale. Cum pot sa dovedesc in judecata ca sotul are venituri mai mari de salariu mediu si daca se poate sa cer marirea pensiei alimentare?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Liudmila,
Este o abordare gresita. Pensia alimentara pentru intretinerea copilului minor nu se acorda in dependenta de veniturile tatalui dar in dependenta de nevoile copilului.
La fel, pensia alimentara poate fo modificata atat in sensul majorarii ei cat si in sensul micsorarii.

8 марта 2017