Martor intr-un dosar penal pentru condus in stare de ebrietate

4 августа 2021 46

Buna ziua. O cunostinta de a mea este inculpat pentru ca a condus in stare de ebrietate. Avocatul inculpatului m-a indicat in calitate de martor si organul de urmarire penala m-a contactat telefonic sa ma prezint pentru a depune marturii. Sunt sigur ca nu am fost martor la faptele pentru care a fost pornit dosarul penal. A avut dreptul avocatul sa ma prezinte ca martor in dosar fara acordul meu in scris? Sunt obligat sa ma prezint si sa dau depozitii? Sau, daca nu m-am oferit sa fiu martor, este alta metoda de a ma scoate din lista de martori de catre avocat ca sa nu ma prezint?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Vitalie, aveți dreptul să vă refuxați în calitate de martor pe cauza penală, ori vă prezentați la poliție, ri expediați o scrisoare pe adresa comisariatului.

4 августа 2021