Машина оказалась арестованна судебным исполнителем и в розыске в полиции

15 марта 2024 3

Добрый день. Купила машину, ездила полтора года. Остановила полиция и забрала на штрафстоянку, якобы за долги предыдущего владельца. Машина в розыске с 2020 года, но она переоформлена, договор купли-продажи есть, я законный владелец. Что мне дальше делать?

Jurist comments 4

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Добрый день. Вы должны подать на продавца в суд. Подача иска против продавца на основании наличия юридического дефекта.

16 марта 2024
  • Адвокат

pentru clarificare, precizați când ați încheiat contractul de vânzare-cumpărare, anterior sau posterior aplicării sechestrului????? contractul de vânzare-cumpărare este unul încheiat în formă simplă scrisă sau autentificat notarial???? a fost înregistrat sau nu acest contract în registrul de stat al transportului???? dacă spuneți că există contract de vânzare-cumpărare, dar presupun că... mai detaliat nu l-ați înregistrat în registrul de stat al transportului (dacă el este de o dată anterioară aplicării sechestrului), atunci, părerea mea, că trebuie să încercați să contestați sechestrul executorului judecătoresc în instanța de judecată, să probați prin acest contract și alte probe, inclusiv proba cu martori precum că v-ați folosit cu titlu de proprietar de automobil și să solicitați ridicați sechestrul de pe el și apoi să vă duceți să înregistrați contractul în registrul de stat al transportului..........

16 марта 2024

Договор зарегистрирован в госреестре, договор не просто в письменной форме, в том то и дело что не понятно как это вообще возможно. Автомобиль был арестован после того как ездили два года, два года другой владелец, пересекали несколько раз границу на нем и никогда не было проблем.

16 марта 2024
  • Адвокат

.....clarificați cine este executorul judecătoresc care a aplicat interdicția, solicitați încheierea prin care s-a aplicat interdicția și o contestați în instanța de judecată..........puteți solicita informația și încheierea executorului judecătoresc prin care s-a aplicat sechestrul și de la Agenția Servicii Publice..............apoi contestați.....puteți încerca și prin cerere executorului judecătoresc să ridice interdicția........

16 марта 2024