Masina cumparata in credit

7 октября 2023 3

Bună ziua. Am in jur de o saptamina de cand am cumparat in credit un automobil de la o parcare auto si deja au aparut anumite defectiuni tehnice. Pot cere despagubiri de la vanzator?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Pîrlițanu Daniel
  • Адвокат-стажер

Da, puteți cere despăgubiri de la vânzător. Va trebui de constatat faptul că defecțiunea exista la momentul când ați cumpărat automobilul și nu a apărut ca urmare a unor fapte ale dvs. Totodată, vânzătorul ar putea invoca că dvs., fiind obligat, conform Codului civil, să verificați bunul înainte de cumpărare,... mai detaliat cunoșteați despre existența defecțiunii (viciului material), respectiv, l-ați acceptat. În asemenea circumstanțe veți pierde dreptul la repararea prejudiciului (sau pretențiile vor fi respinse de către instanță).

8 октября 2023