Masina inmatriculata in Moldova poate circula in Europa un an ?

26 августа 2018 40

Buna ziua. As dori sa aflu daca pot pleca in Europa pentru un an cu masina inmatriculata in Moldova, daca sa-mi fac vinieta, asigurare? Care este procedura?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-le Viorel,
Vinieta o procura persoanele care intră în RM cu un autoturism înregistrat în afara RM.
În cazul în treceți prin România procurați rovinieta, iar în alte țari prin care treceți va puteți informa de pe internet sau la punctele de trecere a frontierei la întrarea în statul respectiv.

27 августа 2018