Mi-a fost anulata polita medicala pentru ca am o Intreprindere Individuala care nu functioneaza de 25 de ani

1 марта 2024 3

Buna ziua! Am o intreprindere individuala, pe care am deschis-o pentru sot. De cand sotul a decedat (25 de ani in urma), intreprinderea nu functioneaza. De 10 ani sunt pensionara pentru limita de varsta si detineam polita medicala data ca la pensionar. Recent, polita mi-a fost anulata, motivand ca am intreprindere individuala. Nu pot inchide intreprinderea individuala mentionata, pentru ca am o datorie pentru agentul termic, pe care nu pot s-o sting din motiv ca am pensia 1.900 lei. Ce pot face in aceasta situatie?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Maria, sunteți în drept să vă adresațioficial cu prezentarea cererii la organul fiscal din localitatea, unde trăiți sau unde a fost descisp întreprinderea. În cerere să indicați mitivele și toate circumstanțele pentru a vă prezenta oficial răspuns, unde să solicitați, să fie închisă întreprinderea, motiv că aveți... mai detaliat o datorie nu poate influența la acest lucru și după asta la CNAS-l pentru a fi restabilită polița medicală.

2 марта 2024

Va multumesc de raspuns,dar am facut asta si mau trimis la ASP sa inchid intreprinderea,dar acolo neau refuzat so inchida motivind ca am datorie

2 марта 2024
  • Юрисконсульт

Doamno cine v-a trimis la ASP, dacă cu aceasta se ocupă fiscu. ASP se ocupă cu cadastru, cu înregistrarea căsătoriilor, cu automobilele. Ceva nu-i clar , eu vă propun să treciți pe viberul meu de pe telefonul +37368669950, să discutăm.

2 марта 2024