Mi-a fost aplicata o amenda in lipsa mea si din spusele altcuiva. Cum pot sa contest?

14 марта 2017 178

Mi-a fost aplicata o amenda in lipsa mea si din spusele altcuiva. Cum pot sa contest?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Având procesul-verbal cu privire la contravenție, îl puteți contesta în termen de 15 zile din momentul în care va fost adus la cunoștință faptul încheierii procesului-verbal.
Contestația o depuneți la autoritatea din care face parte agentul constatator (de exemplu INP face parte din IGP).
În contestație indicați faptul cu care nu sunteți... mai detaliat de acord, după care probarea vinovăției Dvs. va cădea în sarcina agentului constatator.
Important: la momentul depunerii contestației la organul din care face parte agentul constatator să aveți 2 copii a acesteia (una pentru dânșii, alta pentru Dvs.) și să obțineți nr. de înregistrare pe copia Dvs.

14 марта 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

inainte de a o contesta trebuie aveti procesul-verbal ,,la mânà" ...solicitati prin cerere copia procesului-verbal si din momentul primirii acesteia aveti 15 zile pentru a-l contesta

15 марта 2017