Mi-a fost batut crunt baiatul minor

29 марта 2018 36

Buna seara! In luna decembrie mi-a fost batut crunt baiatul minor de niste indivizi necunoscuti. S-a facut ancheta si in luna ianuarie anchetatorul a transmis dosarul la procuratura. Au trecut deja doua luni si la procuratura nu ne mai cheama. Eu sunt mama copilului care am asistat la ancheta ca reprezentant. Acum eu alta iesire din situatie nu am, sunt nevoita sa plec peste hotarele tarii sa muncesc ca sa-mi tratez copilul batut. Din lipsa de bani, avocat nu avem. Cum sa procedez in asa caz?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Stela,
Urmărirea penală încă se desfășoară, oricum veți fi chemată pentru a vi se aduce la cunoștință finisarea urmăririi penale și expedierea cauzei în instanța de judecată.
Odată ce dosarul va fi expediat în instanța de judecată, instanță o să vă expedieze citație.
Referitor la avocat, puteți solicita la procurorul care... mai detaliat gestionează cauza să facă o solicitare la Oficiul Teritorial ca aceștia să desemneze un avocat pentru fiul Dvs.
Totuși, cel mai rapid va fi dacă dvs singură o să adresați o asemenea cerere Oficiului Teritorial la CNAJGS. Aceștia vă vor desemna un avocat care se achită de către stat.
Solicitați avocatului să întocmească o acțiune civilă și să ceară repararea prejudiciului moral și material cauzat prin infracțiune fiului.
Prejudiciul material trebuie probat cu dovezi - prescripții medicale, bonuri de casă de la farmacie și altele care confirmă efectuarea unor tratamente. Păstrați toate actele referitor la acest incident și acordarea asistenței medicale copilului urmare a leziunilor corporale ce i-au fost cauzate.
Datele de contact ale OT CNAJGS:
http://www.cnajgs.md/ro/bmn/page/contacte

30 марта 2018