Mi-a fost refuzată angajarea în poliție

3 января 2022 44

Bună ziua. Anul trecut am vrut să mă angajez in politie. Doamna de la cadre mi-a dat îndreptare, am strâns tot pachetul de documente, iar peste 2 luni de așteptare, doamna m-a sunat și m-a anunțat că am fost implicat în 2 dosare. Este vorba însă de 2 cauze administrative unde am figurat ca banuit, în 2006 și 2008. Doamna de la cadre mi-a respins dosarul, fără a transmite dosarul la Chișinău. Ce pot să fac în acest caz?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
De obicei, aceste sunt documente necesare ce urmează a fi prezentate pentru angajare în cadrul Poliției.

Pentru participarea la concursul de suplinire a unei funcţii poliţieneşti vacante
este necesar de depus următoarele acte:
a) formularul de participare la concurs (anexă DOC) ;
b) copia buletinului de identitate;
c) copia autentificată notarial a actului (diplomă,... mai detaliat atestat) de studii şi ale
certificatelor de absolvire a cursurilor de perfecţionare profesională şi/sau de
specializare;
d) copia şi originalul carnetului de muncă, dacă candidatul are stagiu de muncă;
e) caracteristica de la ultimul loc de muncă sau studii;
f) acordul privind testarea integrităţii profesionale şi monitorizarea stilului său
de viaţă, controlului special în privinţa sa, inclusiv prin accesarea datelor sale
personale (anexă DOC);
g) declaraţia pe propria răspundere cu privire la faptul că: 1) nu are antecedente
penale, 2) nu se află sub urmărire penală, 3) nu este membru al unui partid politic, 4)
nu este privată de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită
activitate ca pedeapsă principală sau complementară aplicată prin hotărîre
judecătorească definitivă, 5) lipsesc interesele personale la funcţia solicitată (conform
Legii cu privire la conflictul de interese)(anexă DOC);
h) certificatul medical eliberat de comisia medicală specială a MAI.

Astfel, dacă nu sunteți de acord cu motivele refuzului de angajare în Poliție, trebuie să solicitați prezentarea în formă scrisă a acestui refuz și după primirea acestuia să contestați în instanța de judecată.

În cazul în care o să aveți nevoie de ajutor, o să puteți să mă contactați pe numărul de telefon de pe profilul yAvo.md..

5 января 2022