Mi-i frica ca tatal sa nu imi ia copilul!

1 февраля 2018 32

Nu suntem in divort, dar traim separat. Tatal copilului nu contribuie cu nimic financiar la intretinerea acestuia. Mama poate pleca peste hotare la munca si sa lese copilul cu bunica. Care sunt riscurile ca tata sa ia copilul sau cum se poate de facut prin lege ca el sa nu o poata face? Multumesc!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-na Natalia,
Ar fi cazul ca mai întâi sa desfaceți căsătoria, să solicitați stabilirea domiciliului copilului minor cu dvs, cu încasarea pensiei de întreținere pentru copil. După ce aveți o asemenea hotărâre și intenționați sa plecați peste hotare mergeți la notar faceți o declarație și o procura pe bunică... mai detaliat acordând acesteia imputerniciri sa aibă grija de copil, desemnând-o responsabilă. Altfel, nefiind divorțată și neavând stabilit domiciliul copilul copilului cu dvs tatăl are prioritate ca fiind părintele copilului.
Procura și declarația le puteți face și peste hotare la consulatul sau ambasada RM din străinătate

1 февраля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Totuși tatăl oricum are dreptul la întrevederi cu copilul. Graficul de întrevederi se stabilește de autoritatea tutelara

1 февраля 2018