Micsorarea pensiei alimentare

1 июля 2024 6

Buna ziua. Am divortat la notar. Am stabilit pensia alimentara in marime de 6.000 de lei 2 copii, in varsta de 6 si 3 ani. Imi permiteam sa platesc atata, dar am avut si intelegerea ca copiii vor ramane sa invete la institutia privata, pe care o frecventau pana la divort. Cu toate acestea, sotia imediat i-a mutat la o institutie de stat. Eu in prezent nu-mi permit sa achit lunar suma de 6.000 de lei. Care este procedura de micsorare a cuantumului pensiei alimentare, daca sotia nu doreste sa mergem impreuna la notar. Eu doresc sa stabilim pensia alimentara la 4.000 lei lunar. Ce risc, sau care e procedura daca eu transmit 4.000 de lei fara a modifica actul intocmit la notar.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Micșorarea cuantumului pensiei alimentare se face doar prin instața de judecată, cu prezentarea dovezilor precum că situația Dvs financiară s-a înrăutățit.
Riscul că veți transmite doar 4 000 lei e acela că poate transmite dosarul la executorul judecătoresc pentru încasarea silită a sumei neachitate.

2 июля 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua Roman, eu vă cred, că DVS sunteți o persoană justă, DVS trebuie să verificați necesitățile copiilor, să vedeți, dacă ei sunt îndestulați pe deplin cu suma menționată de 6 000 lei sau cu 4 000 lei, la DVS nu trebuie să fie o sepeculație. Dacă DVS o să... mai detaliat micșorați suma, eu vă garantezi, că soția o să se adreseze în judecată cu o cerere de chemare în judactă, precum că ne în temiat s-a micșorat suma, examinarea causezei sa v-a ocupa oficial un executor. DVS nu sunteți lipsit de dreptul de contestare, dar trebuie să duceți și să urmăriți toate chestiunile, ce și cum. Legea națională vă permite să micșorați suma, așa e prevăzut în Codul familiei Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia. DVS sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950.

2 июля 2024
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Procedura de micșorare(modificare) a cuantumului pensiei alimentare este prevăzută la alin.4 art. 94 Codul familiei

(4) În caz de modificare esenţială a situaţiei materiale sau familiale a părţilor, dacă acestea nu pot ajunge la o înţelegere referitoare la modificarea sau rezilierea contractului privind plata pensiei de întreţinere, partea... mai detaliat interesată poate porni în instanţa judecătorească o acţiune privind modificarea sau rezilierea acestuia. Instanţa judecătorească soluţionează litigiul ţinînd cont de starea materială şi familială a părţilor, de alte circumstanţe importante.

2 июля 2024