Micul trafic la frontiera cu Ucraina

31 июля 2017 70

Buna ziua,

Spuneti-ne va rog care sunt conditiile pentru a beneficia de Micul Trafic La Frontiera cu Ucraina si in baza caror acte poate fi traversata frontiera in acest fel de regim.

Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

În mod normal, regimul circulator de Mic Trafic la frontieră, se convine printr-un acord bilateral încheiat între statele care vor beneficia de respectivul acord.

Între Republica Moldova și Ukraina nu există un acord încheiat în acest sens, doar între Republica Moldova și România, ceea ce înseamnă că legal nu veți... mai detaliat putea beneficia de acest regim.

Pentru orice eventualitate, permisul de acordare a regimului de mic trafic la frontieră se eliberează prin intermediul depunerii unei cereri scrise la subdiviziunea Agenției Servicii Publice!

Succese!

31 июля 2017