Modificari in structura SRL

1 декабря 2023 1

Buna. In cazul in care se schimba fondatorul si beneficiarii efectivi ai SRL (contract de vanzare-cumparare incheiat in alta tara), iar la Camera Inregistrarii de stat nu s-au prezentat aceste modificari, cine poarta raspundere pentru fapta data si sub care este forma raspunderii? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Cristina, regula generală ne spune că administratorul poartă răspundere pentru lipsa conformității activității societății pe care o conduce. În același timp Articolul 263-2 din Codul Contravențional prevede următoarele:
Nedeclararea informației cu privire la beneficiarul efectiv/beneficiarii efectivi
Nedeclararea, declararea incompletă sau incorectă a informației cu privire la beneficiarul efectiv/beneficiarii efectivi al/ai persoanelor... mai detaliat juridice, al/ai întreprinzătorilor individuali și al/ai organizațiilor necomerciale se sancționează cu amendă de la 1000 la 1500 de unități convenționale.

2 декабря 2023