Monitor cumparat peste hotare

9 июня 2018 37

Va trebui sa platesc taxa vamala daca cumpar un monitor de calculator in Polonia si costa in jur de 500 Euro? Monitoarele trebuie sa fie supuse taxei vamale sau nu?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Адвокат-стажер

Oliver,
Conform regulii generale persoanele fizice au dreptul de a introduce pe teritoriul ţării, fără achitarea drepturilor de import, bunuri a căror valoare în vamă nu depăşeşte suma de 300 euro şi care nu sînt destinate activităţii comerciale sau de producţie. Dacă valoarea în vamă a bunurilor depăşeşte cuantumul neimpozabil menţionat,... mai detaliat drepturile de import se vor percepe reieşind din valoarea bunului în vamă (cuantumul neimpozabil indicat nu micşorează valoarea impozabilă a bunului).
Puteți încerca să beneficiați de facilitate în cumul, dacă dețineți bunul în coproprietate(spre exemplu soț/soție - dețin câte jumătate din valoarea monitorului) cu respectarea următoarelor condiţii:
a) în actul comercial ce însoţeşte bunurile (bunul) sînt stipulate persoanele fizice (de dorit sot si sotie) - proprietari ai acestora;
b) persoanele fizice, proprietari ai bunurilor (bunului), deplasează aceste obiectе (obiect) peste frontiera vamală;
c) persoanele fizice, proprietari ai bunurilor (bunului), dispun de cuantumul neimpozabil stabilit la lit.b) alineatul (1) al art.5 din Legea cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de
pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice.
Din păcate nu există o practică bine stabilită pe acest subiect, îndeosebi deoarece Formularele Tipizate pe care le dețin Biroul Vamal, exclud posibilitatea de a indica doi coproprietari ai aceluiași bun.
Succese!!!

14 июня 2018