Mostenire

23 июля 2018 60

Buna ziua. Parintii mei au fost divortati, tata s-a recasatorit. Acum 10 ani a decedat. Impreuna cu sotia aveau un apartament. La moment sotia vrea sa vanda apartamentul in care a trait tata meu. Eu ca fiica pot sa pretind la o parte din mostenire?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Sigur puteți pretinde, situația e cam dificilă,
Daca apartamentul a fost cumpărat în timpul căsătoriei tatălui, atunci puteți pretinde la 1/4 din acesta. Adică doimea ce aparținea tatălui se împarte între d-stră și soția acestuia.
Doar că urmează să vă adresați la notar pentru a deschide dosarul succesoral în termen de... mai detaliat 6 luni de la deces, contrar, urmează să vă repuneț în termen prin judecată.

23 июля 2018