Mostenire

25 октября 2020 115

Buna ziua. Mama mea a primit apartamentul de la locul de munca când îi avea pe cei doi frati ai mei (eu încă nu mă născusem). În perioada privatizarii, mama a privatizat apartamentul pe 2 persoane - ea si eu (fiul ei). Intrebarea mea: pot fratii mei sa pretinda la o cota-parte din apartament dupa decesul mamei, daca ei nu au figurat la privatizare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Fratii pot pretinde la cotă parte din cota ce ii revenea mamei, privatizarea nu are nimic cu moștenirea.
Astfel, la cota mamei pot pretinde cel puțin 3 persoane, adica copii.
Depinde cind a decedat(daca a decedat) si ce actiuni sunt întreprinse pina la moment, dreptul de a mosteni nu implica si obligația... mai detaliat in acest sens.

25 октября 2020