Mostenire

12 сентября 2017 56

Asa intrebare: tata a decedat si pregătesc la notar dosarul pentru a trece casa dupa mine. Notarul zice ca trebuie si declaratia mamei ca este de acord cu acest lucru, desi părinții sunt divortati de 15 ani. Este corect ca mama sa depuna declaratie ca nu are careva pretenții? Merci!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Ala,

Urmează să prezentați notarului certificatul de divorț care atestă faptul că aceasta nu poate fi considerată "soț supraviețuitor" după cum prevede legislația, această neavând nici un drept asupra imobilului ( cu atât mai mult dacă casa aparține cu drept de proprietate defunctului).

Refuzul succesiunii în favoarea dvs, fiind ambele,... mai detaliat succesori de clasa I, se face de soțul supraviețuitor adică mama doar în condițiile dacă aceștia nu erau divorțați. În cazul dvs Mama nu poate fi considerată moștenitor legal.

Potrivit legislaţiei civile, au dreptul la vocaţie succesorală persoanele care se află într-un anumit raport cu defunctul, și anume în raport de familie sau sunt rudele lui – din căsătorie, din afara căsătoriei, din adopţie și soţul supravieţuitor

12 сентября 2017
Constantin Iosip
  • Адвокат-стажер

Salut,
Andrei Domenco v-a scris un răspuns destul de clar și sunt și eu deacord cu cele scrise.
Însă, posibil ca mama dvs. să fie coproprietat a casei respective (în caz că casa a fost construită sau cumpărată în timpul căsătoriei) și chiar dacă au trecut 15 ani de la divorț,... mai detaliat ea nu a pierdut dreptul de proprietate asupra casei. Iar dacă ea nu este coproprietar, atunci răspunsul scris de Andrei Domenco este suficient la situația dvs.

13 сентября 2017