Mostenire

5 августа 2018 61

Buna ziua. Sotul meu a decedat anul trecut. Timp de 6 luni socrii mei nu au pretins la mostenire, acum mi-au facut judecata pentru casa pe care o aveam in comun cu fiul lor. Specific - divort nu am avut, sotul avea alti doi copii in afara casatoriei noastre.

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Адвокат

Mariana,
probabil că intenționați să Vă creați o imagine generală în legătură cu cazul dmn.
1. Cert este faptul că părinții soțului și copiii din afara căsătoriei sunt moștenitori de clasa I, la fel cum dmn. și în caz că aveți- copiii în comun. Ceea ce înseamnă că fiecare din voi... mai detaliat este îndreptățit să moștenească o parte din patrimoniul soțului, dacă nu există un testament lăsat de soț.
2. Dacă ați dobândit casa în comun cu soțul în timpul căsătoriei, și nu i-a fost donată sau moștenită de el sau dmn., atunci ½ cotă parte din casă Vă aparține. Iar moștenitorii inclusiv dmn. vor pretinde la cealaltă parte, care este a soțului.
3. Nu sunt suficiente detalii pentru a constata dacă părinții soțului au acceptat sau nu moștenirea în termen de 6 luni. Ei ar putea solicita și repunerea în termen.
Succese!

6 августа 2018