Moștenire armament

7 апреля 2017 63

Bună ziua. Tatăl meu acum un an a trecut în ceruri. De la el a rămas armamentul. Am făcut toate cursurile necesare. Pt a finaliza procesul de obținere a permisului, ar trebui sa achit si 2 taxe de stat 440 lei si respectiv 220 lei-Taxa de eliberare permis pentru procurare arma. Întrebarea este, ca moștenitor trebuie sau nu sa achit aceasta taxa de 440+220, pentru permis de procurare arma, dacă eu arma nu o procur, mai mult prezint toate actele pe ele? Mulțumesc. Cu Deosebită Considerație.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Адвокат

Buna ziua, Eugeniu.

Da, trebuie sa obtineti permisul de procurare. Legea echivaleaza procurarea cu mostenirea.

Vedeti art. 6 alin. 9 din Legea privind regimul armelor si munitiilor de destinatie civila - http://lex.justice.md/md/345127/

7 апреля 2017