Moștenire de la bunic

23 марта 2023 56

Bună ziua. Bunicul meu (tatăl tatălui) a decedat un an și ceva în urmă și a lăsat câteva proprietăți. Tatăl meu este decedat de mai mult timp. Bunicul a mai avut o soție (nu mama tatălui meu) cu care a avut un copil. Am eu dreptul, ca nepot, să pretind la o parte din moștenire? Ce urmează să fac? Mentionez că noi nu comunicăm cu rudele menționate ale bunicului. Multumesc.

Jurist comments 3

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Sunt mai multe circumstanțe care trebuie de clarificat pentru a alege acțiunea corectă care trebuie de întreprins mai departe (dacă tatăl Dvs este unicul copil, bunurile au fost obținute în timpul căsătoriei, etc). Puteți să mă contactați pe nr. 068769517 pentru informații suplimentare.

23 марта 2023
  • Адвокат

ai dreptul la o parte din moștenire......urmează să vă adresați la un notar care va verifica deschiderea procedurii succesorale.....atât timp cât bunicul a decedat un an și ceva în urmă,.....se va aplica procedura de moștenire conform modificărilor Codului Civil
în vigoare din 01 martie 2019.......notarul va face totul ce trebuie

23 марта 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Verificaţi pe pagina camerei notariale dacă nu a fost deja pornită procedura succesorală.
https://cnm.md/category/mostenire/
posibil ceilalţi succesori deja au pornit această procedură

23 марта 2023