Mostenire dupa decesul tatalui

30 сентября 2018 895

Spuneti-mi, va rog, procedura de mostenire a casei parintesti, daca tata a decedat, iar mama inca este in viata. Cine si ce drepturi are, daca acolo suntem domiciliati eu si mama, iar surorile - nu.Cum se imparte totul si in ce mod? Multumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Anatolie,
În lipsa unui testament, averea succesorală (toate bunurile) urmează a fi împărțite în mod egal între moștenitorii defunctului de gradul I, care în cazul dat sunt copiii și soția.
Astfel, toți moștenesc câte o cotă parte egală.
Nu are nici o importanță dacă persoana are viză de reședință/domiciliul, locuiește sau nu... mai detaliat în acel bun imobil, întrucât aceste aspecte nu oferă un careva privilegiu.
Fiecare moștenitor trebuie să se adreseze la notar în termen de 6 luni(180 zile) din ziua decelui pentru a depune declarația de acceptare a succesiunii, iar după expirarea a șase luni fiecare moștenitor își ridică certificatul de moștenitor și merge cu el la Agenția Servicii Publice pentru a-și înregistra dreptul de proprietate asupra cotei părți ce-i revine.
Procedura succesorală poate fi deschisă doar la un singur notar și acel notar va duce procedura până la sfârșit și toți moștenitorii urmează să se adreseze doar la acel notar.

În cazul omiterii termenului de acceptare a succesiunii, urmează să vă adresați în instanța de judecată să fie solicitată, după caz, constatarea acceptării succesiunii prin intrarea în posesia de facto a bunurilor sau prelungirea termenului de acceptare a succesiunii.

Succes.

30 сентября 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, primul pas pe care urmează să îl efectuați este să mergeți la notar pentru a accepta moștenirea. Termenul de acceptare a succesiunii este de 6 luni de la data deschiderii ei, dvs., împreună cu surorile și mama dvs., veți fi moștenitori de clasa I. Toți în părți egale aveți... mai detaliat dreptul la o cotă parte din averea succesorală lăsată de către defunctului.

30 сентября 2018