Mostenire fara testament

22 апреля 2018 40

Buna ziua! Unchiul meu a decedat recent (in Rusia, Moscova). Are o singura fiica. Proprietatea se afla in R. Moldova. Dupa cat timp de la deces si cum ar putea sa intre in legalitate ca mostenitor? Ea nedorind sa se intoarca in Moldova, ar vrea sa-mi faca procura generala pe numele meu. Care ar fi procedura de demarare a procedurii de intrare in legalitate?!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Sergiu,
Ar fi bine să mergeți mai întâi la un notar din sectorul/ raionul în raza căruia a decedat defunctul și se află masa succesorală(bunurile).
Conveniți cu notarul ca el să se ocupe de acest dosar ulterior și întrebați care sunt actele ce trebuie să i le prezentați.
Comunicați notarului faptul că... mai detaliat unicul succesor se află în Federația Rusă și rugați notarul să vă ofere un model de procură în care să fie incluse toate drepturile necesare pentru a transmite acest text succesoarei. Succesoarea va trebuie să meargă cu acest text la ambasada RM de la Moscova pentru a vă elibera dvs o procură, care ulterior săo expedieze dvs. după care puteți merge din nou la notar.

ATENȚIE: Actualmente termenul de acceptare a moștenirii este de 6 luni (180 zile) din ziua decesului defunctului pentru a deschide procedura de succesiune.
În cazul în care omiteți termenul de 6 luni, ulterior va fi necesar de a vă adresa în instanța de judecată pentru a solicita prelungirea termenului de acceptare a succesiunii.

22 апреля 2018