Moștenire fără testament

11 сентября 2023 3

Bună ziua. Parinții au decedat în 2020, fără a întocmi testament. Averea a fost împărțită prin instanță moștenitorilor în părți egale. întrebarea mea este: cât vor constitui cheltuiele cu serviciile notarului pentru a întra în posesia moștenirii? Există o taxa stabilită de stat în acest sens? Mulțumesc.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Адвокат

Hotararea instantei de judecata serveste temei pentru inregistrarea dreptului de proprietate la ASP, Cadastru fara adresarea la notar.

12 сентября 2023
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna Alexandru! Depinde de fiecare notar in parte, daca in raion este un pret, in mun. Chișinău alt preț. Dacă mai aveți întrebări puteți apela la nr. de telefon 069049267

12 сентября 2023
  • Адвокат

Plata pentru servciile notariale este stabilită prin Legea nr. 271/2003, costul serviciilor notariale (ce ține de eliberarea CML sau CMT) depinde de valoarea patrimoniului defunctului.

12 сентября 2023