Mostenire fara testament

19 мая 2018 91

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Socrul meu a decedat in ianuarie (urma sa faca testament pe casa sotului meu, dar nu a reusit). Care este procedura mai departe? Acum bunurile trebuie trecute mai intai pe numele soacrei sau nu e obligatoriu? Sunt 3 copii in familie si nimeni nu pretinde la casa. Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Pentru început cercul de moștenitori care inițial pot pretinde la avere sunt copiii socrului dvs și soția acestuia, aceștia fiind succesori legali de gr. I, astfel toate întrebările urmează a fi soluționate la notarul din raza defunctului prin deschiderea dosarului succesoral și acceptarea moștenirii timp de 6 luni după... mai detaliat deces.

Astfel, toți moștenitorii pot moșteni cotele părți egali din avere care le revin iar dacă ceilalti fii nu doresc să intre în posesia averii pot refuză cotă lor parte la notar în favoarea soțului dvs.

19 мая 2018