Moștenire lăsată de soț, care a avut și un frate și o soră

17 мая 2023 27

Bună. Soțul a decedat și nu a lăsat testament. El a avut un frate și o soră şi ambii sunt peste hotare. Nu pot prelua moştenirea pentru că notarul îmi zice că trebuie identificat tot cercul de moştenitori. Cu rudele menționate ale soțului nu țin legătura. Aceștia la început au zis că vor renunța la moștenire, după care s-au răzgândit și zic că nu mai renunță la aceasta. Nu cred că ei se întorc degrabă acasă. Ce pot face ca să încep procedura?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Andrei, eu îți atenționez, vrei nu vrei cum fratele așa și sora trebuyie să se dezică de moștenire, fiindcă ei în orice moment, poate să trecă deci de ani sunt în drept să pretindă la motenire. Ei trebuie să prezintă un acord întocmit la notar din țara, unde se... mai detaliat află și atuncea o să poți in tra în motenire, altfel o să faci investiții în avere și o să trebuiască să dovești, precum tu ai investit și îți aparține DVS.

18 мая 2023