Mostenirea

18 мая 2018 77

Buna seara, spune-ti Va rog care este procedura de a primi certificat de mostenitor, dupa decesul persoanei. In ce termen se face si unde. Cine are dreptul, rudele de ce grad? Mersi mult.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Certificatul de moștenitor se obține la notar.
Cererea la notar urmează a fi depusă în termen maxim de 6 luni din data decesului persoanei. Dacă depuneți mai tîrziu, notarul poate refuza în deschiderea dosarului succesoral, urmînd a vă adresa în judecă pentru restabilirea termenului de 6 luni.
Cît privește cercul de... mai detaliat moștenitori, aceștia pot fi unul dintre soți, copii, parinții, în dependență de cine a decedat.
Dacă mai aveți nevoie de concretizări adresați întrebări mai jos sau în privat.
O zi bună și succese.

19 мая 2018
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Ludmila,
In primul rind urmeaza sa mergeti la notarul din regiunea unde a avut ultimul domiciliu decedatul si sa acceptati mostenirea. Aceasta se face in termen de 6 luni de la decez. Ulterior la acel notar faceti toate actele si tot el urmeaza sa va elibereze certificatul de... mai detaliat mostenitor legal. Restul intrebarilor la fel se solutioneaza de catre notar, cel mai potrivit sa le adresati lui atunci cind deschideti succesiunea, din simplu motiv ca sunt prea multe variabile ar fi gresit sa va acordam un raspuns general, care ar putea sa va deruteze.

19 мая 2018