Mostenirea apartamentului

2 марта 2019 103

Buna ziua. Mama a decedat trei luni in urma. Apartamentul a fost privatizat de patru oameni (mama, tata, eu si sora). Cu ce documente si unde trebuie sa ne adresam ca sa intram in mostenire? Multumesc!

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Certificat deces,
Certificat privind ultim loc de domiciliu a decedatului
Certificate de naștere copii
Certificat casatorie pentru tata
Buletine
Extras și evaluare cadastrale
Acte ce confirma dreptul de proprietate asupra apartamentului
Posibil certificat privind participanții la privatizare

Ma puteți contacta pentru a va recomanda un notar.

2 марта 2019

Prima ce fac merg la cadastru pentru a lua Extras și evaluare cadastrale?
Acte ce confirma dreptul de proprietate asupra apartamentului - de unde pot lua?
certificat privind participanții la privatizare - de unde pot obtine si acest document?
Pot la cadastru sa ma adresez doar eu sau sora? Multumesc

2 марта 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Pentru început identificați un notar,
La notar va prezentați cu
Certificatul de deces
Buletin
Certificat privind ultimul loc de domiciliu a decedatului care se obține de la Agenția servicii publice secția de pașapoarte(cum era înainte)
Mai departe notarul o sa va ghideze ce acte mai sunt nevoie.
Actele de proprietate pe apartament trebuie sa îl dețineți... mai detaliat acasă, este contractul de privatizare a apartamentului.
Certificatul privind participanții la privatizare vedeți informația aici
https://www.chisinau.md/pageview.php?l=ro&idc=455&id=3006

2 марта 2019