Mostenirea unui cont bancar in strainatate

22 июля 2024 0

Buna ziua. Peste 9 ani de la decesul mamei, am aflat despre faptul ca ea a avut un cont bancar in Italia, unde mama a lucrat. Am expediat bancii certificatul de deces si certificatul de calitate de mostenitor. Cei de la banca cer sa le prezint certificat de mostenitor. Am fost la notarul unde se pastreaza arhiva ce tine de mostenire. Acesta, insa, zice ca acest certificat de mostenitor il poate face doar un notar din Italia. E corect ce spune notarul? Avand scrisoare de la banca din Italia cu numele posesorului, suma, notarul din Moldova nu poate elibera un certificat de mostenitor?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna d-na Diana, notarul a fost coresc, certificatul o să activeze pe teritoriul Italiei și nu pe teritoriul Moldovei.

23 июля 2024