Можно ли отсудить машину у украинцев, которые сделали на тебя доверенность?

17 декабря 2018 36

На меня оформили довереность в Польше, когда пересекали в Украину, указали что я купил машину по доверенности. ввезли в Украину и ту машину забрали и в Молдову я на ней не пересек,

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Procura reprezintă o împuternicire de a dispune de un anumit bun pentru o anumită perioadă, astfel, la expirarea acestei perioade, bunul revine cu drept de proprietate proprietarului.
Careva drepturi asupra acestuia, reieșind din speță, d-stră nu aveți, astfel nici nu puteți solicita restituirea.
La caz, pentru a încerca a evita problemele... mai detaliat ce o să apară, puteți depune o plingere la procuratura din ucraina cu indicarea tuturor datelor de identitate a persoanelor care s-au folosit de necunoașterea legislației Ucrainei(drepturile de import).

20 декабря 2018