Можно ли подать на перерасчет пенсии работающему пенсионеру МВД Молдовы?

15 августа 2023 3

Добрый день. Можно ли подать на перерасчет пенсии работающему пенсионеру МВД Молдовы? Вышел на пенсию 2013. Работаю с 2014 года в гражданской сфере.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Dacă primiţi pensia specială şi nu aveţi pensia pentru limita de vârstă atunci nu puteţi solicita reexaminatea pensiei.

Legea 156/1998 privind sistemul public de pensii prevede:
reexaminarea pensiei – recalcularea mărimii pensiei în corespundere cu prevederile prezentei legi în vigoare la data depunerii cererii de reexaminare a pensiei conform art. 33... mai detaliat alin. (1) lit. a) și c), alin. (2), (41), (42) și (43);

Articolul 33. Reexaminarea drepturilor la pensie

(1) Reexaminarea drepturilor la pensie se efectuează în cazul:

a) apariţiei unor circumstanţe noi referitoare la stagiul de cotizare, venitul asigurat, ce au avut loc pînă la acordarea drepturilor la pensie;

b) transferării la altă categorie de pensie;

c) persoanelor care continuă să activeze după realizarea dreptului la pensie pentru limită de vîrstă;

15 августа 2023