Можно ли продать дом?

28 ноября 2017 40

Добрый день, у меня вопрос такого плана, у моей мамы есть дом и она хочет его продать но она разведена с первым мужем с которым жила в нем но он все ещё прописан там... но не живёт много лет как и мы в общем... может ли она его продать без согласия первого мужа если все документы на дом записаны на мою маму?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Dacă în Cadastru e înscrisă ca proprietar doar mama, ea poate vinde liber.
Fostul soţ ar putea să aibă pretenţii dacă casa a fost cumpărată sau construită în timpul căsătoriei cu fostul soţ. Dacă mama a primit casa ca donaţie sau moştenire, când era căsătorită cu fostul soţ, atunci el... mai detaliat nu poate avea pretenţii la casă, şi ea poate liber vinde casa.
Interesaţi-vă la Registru/serviciul paşapoarte care este procedura de scoatere de la evidenţă a persoanelor înscrise în cartea de imobil. În orice caz, faptul cu fostul soţ are reşedinţă nu înseamnă că el este proprietar. Proprietar este doar cel înscris la Cadastru.

29 ноября 2017