Munca prin cumul

20 октября 2021 103

Buna ziua! Functionarul public poate lucra prin cumul?

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună Olga, dacă te referi la cumularea în instituții publice, atunci poți consulta legea aici: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=126508&lang=ro.

Funcțiile vacante și temporar vacante care nu au putut fi ocupate prin concurs pot fi ocupate prin cumul de către persoane din aceeași unitate bugetară sau din altă unitate bugetară numai în condițiile în care... mai detaliat programul funcției cumulate nu se suprapune cu cel corespunzător funcției de bază.

Condițiile generale de prestare a muncii prin cumul de către angajați sînt reglementate de prevederile Codului muncii al Republicii Moldova, dacă legile speciale nu prevăd altfel.

Salarizarea cumularzilor se efectuează în conformitate cu condițiile prevăzute de lege pentru ceilalți salariați din unitatea respectivă, pentru munca realmente prestată sau timpul efectiv lucrat.

20 октября 2021