Neintelegere cu banca

10 августа 2018 78

Buna ziua. Am un credit de consum la o banca. Nu reusesc sa achit in fiecare luna. Achit lunar, dar se intimpla ca nu pot sa achit in una din luni. Ei, luna trecuta nu am avut posibilitate sa achit. Banca a inchis contul bancar al fidejusorului. E corect lucru acesta. Nu am achitat luna trecuta si deja sa inchida contul fidejusorului? E normal ca banca sa faca asa zarva de la o luna de neachitare?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În primul rînd urmează a studia contractul de credit încheiat, acolo sunt prevăzute toate regulile, drepturile și obligațiile între d-stră și bancă.

10 августа 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Anna,
nu prea este clara intrebarea adresata. In ce sens 0 a fost inchis contul fidejusorului?
contul bancar nu poate fi inchis asa simplu, mai ales, contul bancar nu poate fi inchis pentru faptul neachitarii unei rate la credit.
Din moment ce ati depasit chiar si cu o zi termenul de achitare al... mai detaliat Ratei, se considera cu sunteti in intarziere la plata, si Banca este in drept sa intreprinda masurile prevazute de lege sau contract pentru a-si recupera creanta. In mod normal, Banca nu poate rezilia contractul de credit si nu poate solicita restituirea creditului integral, decat daca nu au fost achitate mai mult de 2 rate, dar in practica de obicei aceasta are loc dupa a 3-a rata.
Conveniti cu Banca un grafic nou de rambursare.

12 августа 2018