Notificarea concentrarilor economice

18 мая 2017 51

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca e necesara notificarea concentrarii economice catre Consiliul Concurentei daca o companie procura 100% cota sociala dintr-o alta companie. Impreuna, cele 2 companii au peste 25.000.000 MDL cifra de afaceri, dar una nu intruneste pragul de 10.000.000 MDL.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Buna ziua, Ion. Conform Legii 183 din din 11.07.12. Articolul 22. Notificarea concentrărilor economice
(1) Operaţiunile de concentrare economică sînt supuse evaluării şi urmează a fi notificate Consiliului Concurenţei înainte de punerea în aplicare, atunci cînd cifra totală de afaceri realizată cumulativ de întreprinderile implicate, înregistrată în... mai detaliat anul anterior operaţiunii, depăşeşte 25 000 000 lei şi există cel puţin două întreprinderi implicate în operaţiune care au realizat pe teritoriul Republicii Moldova,!!!! fiecare în parte !!!!, o cifră totală de afaceri mai mare de 10 000 000 lei în anul anterior operaţiunii.
Deasemenea poate sa vă fie utilă informația din Regulamentul privind concentrările economice aprobat prin Hotărîrea Plenului Consiliului Concurenţei nr. 17 din 30 august 2013.

19 мая 2017
Ana Galus
  • Адвокат

Ion,

As mai adauga ca daca o companie nu intruneste pragul de 10 milioane de lei cifra de afaceri (pentru anul 2016), operatiune nu este notificabila.

Totusi, fiti atenti la modul de calculare a cifrei de afaceri. Aceasta include cifra de afaceri a intregului grup de companii si se calculează prin... mai detaliat adunarea cifrelor totale de afaceri ale:
a) întreprinderilor implicate;
b) întreprinderilor la care întreprinderea implicată, în mod direct sau indirect:
- deţine peste jumătate din capital; sau
- are puterea de a exercita peste jumătate din drepturile de vot; sau
- are puterea de a numi peste jumătate din membrii consiliului societăţii, ai organului executiv sau ai organelor care reprezintă legal întreprinderile; sau
- are dreptul de a gestiona activităţile întreprinderilor;
c) întreprinderilor care deţin în întreprinderea implicată drepturile sau competenţele specificate la lit.b);
d) întreprinderilor în care o întreprindere menţionată la lit.c) deţine drepturile sau competenţele specificate la lit.b);
e) întreprinderilor în care două sau mai multe întreprinderi menţionate la lit.a)-d) deţin împreună drepturile sau competenţele specificate la lit.b).
(5) Cifra totală de afaceri realizată de întreprinderile implicate nu include valoarea vînzărilor de produse intervenite între oricare dintre întreprinderile menţionate la alin.(4).

Succes!

19 мая 2017