Nu sunt cetatean al RM, cum pot mosteni pamantul tatalui meu?

18 ноября 2019 91

Sunt cetatean al Republicii Belarus. Tatal meu, cetatean al RM, a primit cote pe pamant dupa destramarea URSS. El a locuit la Minsk. Deja de 20 de ani el este decedat si eu ca mostenitor trebuia sa mostenesc cotele lui de pamant. Nu sunt cetatean al RM, dar nici el nu mai este pe lista cetatenilor RM. Cotele de pamant nu doresc sa-mi fie recunoscute ca mostenire. Ce sa fac?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca nu ati acceptat mostenirea in termenul prevazut de legea in vigoare cind a survenit decesul - atunci ati decazut din dreptul la mostenire.

21 ноября 2019