O casă cu 2 apartamente are 3 numere cadastrale?

5 февраля 2024 3

Bună ziua. Câțiva ani in urmă am cumpărat împreună cu un prieten o casă, pe care succesiv am divizat-o în 4 apartamente, fiecare cu număr cadastral. Apoi am divizat casa exact în jumătate pe axă, fiecare din noi devenind unic proprietar a 2 apartamente. În urma divizării casei pe axă, fiecare jumătate de casă a obținut un număr cadastral, care indică pereții externi ai intregii case. Acum eu mă pomenesc că trebuia să plătesc impozit pentru numărul cadastral al jumătății mele de casă, plus impozit pe fiecare din cele 2 apartamente care imi aparțin, ca și cum aș avea o casă și 2 apartamente. Eu însă am o casă în care sunt 2 apartamente. Practic platesc pentru o suprafață dublă si pentru o evaluare dublă. A fost făcută vreo greșeală în momentul divizarii pe axă? Trebuie într-adevăr să plătesc pentru 3 numere cadastrale, chiar dacă 2 numere cadastrale ale apartamentelor sunt fracțiuni din numărul cadastral al casei? Vă mulțumesc.

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Contează faptul dacă modificările făcute de Dvs au fost autorizate și înregistrate. Puteți solicita de la ASP informații privind planul cadastral/geometric al bunului imobil și de la Serviciul Fiscal de Stat informații privind modul de calcul al impozitului.

5 февраля 2024
Maria Gogu
  • Адвокат-стажер

Bună ziua,
în cazul Dvs este necesar să apelați la organul cadastral pentru a se efectua monitorigul bunului imobil și pentru a se actualiza datele.
Datele se actualizează prin confruntarea datelor din cadastrul bunurilor imobile cu datele din actele juridice și cele constate în teren.
Monitoringul de regulă se solicită... mai detaliat pentru a se asigura veridicitatea și plenitudinii datelor necesare pentru evaluarea bunurilor imobile în scopul impozitării.

6 февраля 2024