Sunt obligat să achit datoriile acumulate pentru un imobil pe care l-am cumpărat recent?

16 февраля 2021 36

Salutare! Recent am procurat un spatiu nelocativ la demisolul unei case locative. De când a fost dată casa în exploatare și până în prezent, nu s-a folosit nimeni de spatiul respectiv. Nu este conectat la nicio rețea a casei sau alta. Este cu ieșire separată. Fostul proprietar nu a achitat niciun bănuț pe contul asociației pentru că nu vedea necesitatea. Și evident s-a adunat o datorie considerabilă. Întrebarea mea este dacă sunt obligat să achit datoria adunată timp de 10 ani? Sunt obligat să achit mai departe?
Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs dețineți actul când ați obținut de drept locuința în proprietate și astfel se constată că datoriile impuse aparțin fostului proprietar.

Urmează de verificat inițial dacă la tranzacția de V-C nu erau indicate aceste datorii și dvs nu le-ați obiectat, în caz contrar aveți oțiunea sa achitați aceste datorii dvs... mai detaliat și cu acțiune în regres să solicitți banii de la fostul proprietar, asta ar fi o variantă favorabilă dacă ține contracte ale furnizorilor și sunteți deconecatat de la apa, lumina etc... în cazul în care doar de la ACC nu vă recomand să vă asumați o astfel de responsabilitate.

16 февраля 2021