Obligația părinților

30 июля 2024 0

Bună ziua. Copilul meu împreună cu alții 2 au fost la plimbare. Au văzut un lan de levănțică și au vrut să rupă niste flori, dar a zmuls, fără intenție, 2 tufe cu tot cu rădăcini. Când se întorceau, i-a văzut tatăl proprietarei la nului vizat, care i-a fotografiat. Proprietara a postat pozele pe o rețea de socializare și a făcut comentarii urât despre copii și familiile. În afară de asta, a depus plângere la poliție. Polițistul de sector a întocmit părinților celor 3 copii procese-verbale. Am recunoscut că copiii au greșit și am reparat paguba produsă de aceștia. Acum noi, părinții, suntem chemați la judecata pentru că nu ne-am fi educat copiii. Avem dreptul s-o acționăm în judecată pe persoana care a postat comentarii răutăcioase despre familiile noastre și pe proprietara lanului care ne-a cerut să plătim mai mult decât paguba produsă de copii?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua Igor, ești în drept să faceți ceia ce ați vrut, să apelați în instanță, dar nu uita sunt termene de prescripție, care le-ați omis, integral le-ai omis și orice adresare n-o să fie luată în considerație, cum de instanțele superioare al poliției așa și de instanțele de judeată.... mai detaliat E mult de vorbit, care este rostul să ne cheltuim, mai ales DVS n-ați publicat nici-un document de confimare, eu rees din celea spuse de DVS, dar asta e puțin.

31 июля 2024