Ordonanta de protectie

27 июля 2018 124

Cu cateva zile inainte de a expira ordonanta de protectie, fostul sot a incalcat-o sunindu-ma la telefon. Eu am fost la politie si am scris plangere, unde mi s-a explicat ca va fi atras la raspundere penala. Spuneti-mi, va rog, pana a incepe procesul pe incalcarea ordonantei, eu ii pot interzice vizita la copil cu care avem stabilit grafic de vizita in prezenta mea? Pot eu in caz de incalcare sa prelungesc ordonanta pe un termen anumit? Multumesc anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
Scopul ordonanței de protecție este acel de a preveni și stopa orice contact al agresorului cu victima în vederea evitării unor consecințe mai grave.
În asemenea circumstanțe viața, siguranța, integritatea fizică și psihică a victimei trebuie pusă mai presus decât dreptul agresorului de a avea întrevederi cu copilul său, copil... mai detaliat al cărui mamă o agresează.
Victima poate recurge la întreruperea și abaterea de la acest grafic atât timp cât persistă un risc pentru viața, sănătatea și integritatea fizică și psihică a acesteia sau dacă există riscul ca acțiunile de agresiune să se manifeste în prezența copilului.

28 июля 2018