Paguba morala pentru lezarea onoarei si demnitatii

12 мая 2017 250

O persoana incearca sa-mi păteze personalitatea mea si povestește cercului apropiat de oameni despre mine lucruri urîte. Acest fapt ma deranjeaza foarte mult și vreau să stopez acțiunele ei prin darea in judecată pentru vătămare morala. Mă intereseaza ce trebuie sa intreprind pentru a acționa in judecata. Va multumesc anticipat.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Bună ziua, Snejana. Dvs puteți depune o cerere de chemare în judecată dacă vă considerați lezată în drepturi. Asigurațivă că aveți probe. Vedeți aici http://jurisprudenta.csj.md/search_hot_expl.php?id=189 Succes.

12 мая 2017
Diana Conea
  • Юрисконсульт

Daca informatiile urite despre dvs au fost efectuate in public sau intr-un cerc de persoane care pot fi martori, puteti sa va adresati la politie cu prezentarea probelor de rigoare, pentru injurie.

Codul Contraventional al RM
Articolul 400. Ministerul Afacerilor Interne
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 47, 48, art.... mai detaliat 481 alin. (5) şi art. 482–54, 69–71, ....... se examinează de poliţie.

Articolul 69. Injuria
(1) Injuria adusă în public, vorbele sau faptele care înjosesc onoarea şi demnitatea persoanei, se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.
Succese!

26 мая 2017