Părăsirea locului accidentului

5 августа 2018 180

Am comis un accident, dupa care am vorbit cu proprietarul (pe loc) care s-a aratat (masina era parcata) si am întrebat daca chemăm politia sau ne clarificăm singuri. Doamna a spus ca nu este nevoie de politie, eu ma grabeam, si i-am spus ca ma întorc si ne clarificăm. Dupa ce eu am plecat a sosit politia (doamna a spus ca nu a chemat-o, iar ei au spus ca au primit un apel) si mi-au facut proces verbal ca eu am parasit locul accidentului. Ce risc si ce pot face?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Din cele expuse de dvs. transpare ideea ca nu ati parasit locul accidentului rutier, in sensul art.243 Cod contraventional. Acum, in sedinta de judecata trebuie sa insistati pe faptul cu nu ati avut intentia de a va eschiva de la stabilirea circumstantelor in care a avut loc accidentul rutier si... mai detaliat ca de fapt ati plecat de la locul in care a avut loc accidentul nu pentru a va ascunde. La fel, trebuie sa evidentiati faptul ca ulterior producerii accidentului rutier ati purtat discutii cu conducatorul celuilalt autovehicul recunoscand vinovatia in producerea accidentului.

5 августа 2018