Parcarea în spatele blocului

21 сентября 2023 3

Bună ziua. Nici în fața blocului nostru de locuit, nici în spatele acestuia nu sunt locuri de parcare special amenajate, dar în spate este o alee de copaci, unde locatarii își parchează mașinile. Toată viața am trăit în acel bloc și mașinile sunt parcate permanent acolo. Acum 2 zile, cineva a făcut poze tuturor mașinilor care erau parcate în spatele blocului locativ. A doua zi a venit un echipaj de poliție care a evacuat mașinile. Unii locatari au reușit să-și ia mașinile, alții din păcate au constatat seara când au venit de la serviciu că mașina a fost evacuată, iar proprietarilor le-a fost aplicată amendă în mărime de 450 lei. Ne-au evacuat mașinile fără a ne preîntâmpina. Sunt legale acțiunile poliției. Ce putem face?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
De principiu, dacă acolo este trotuar sau pământ gol (gazon) atunci acțiunile poliției sunt corecte.
Faptul că toată viața acolo cineva își parca automobilele nu justifică corectitudinea parcării.

22 сентября 2023