Partajarea averii

22 августа 2017 33

Tatal meu vrea sa vinda casa si sa plece peste hotare. Practic ma lasa in drum. Sint pusa acolo cu viza de resedinta. Depinde vinzarea de lipsa acordului meu?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună seara!

Dreptul înstrăinării imobilului depinde de dreptul de proprietate și nicidecum de domiciliere sau reședință.

Dacă nu dețineți nici o cotă-parte din dreptul de proprietate asupra casei, atunci vânzarea ei nu depinde de existența/lipsa acordului d-voastră.

Succese!

22 августа 2017