Partajarea averii

29 июля 2018 48

Salut, vreau sa initiez procedura de divort, respectiv partajarea averii. Intreprinderea la care lucreaza sotul are datorii mari fata de salariati. Datoria fata de sot e mare. Pot solicita in judecata si jumatate din salariul pe care intreprinderea ii datoare sotului, creanta aparuta in timpul casatoriei, mai ales ca avem 2 copii minori.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Pensia de întreținere pentru copil se încasează începînd cu data depunerii acțiunii.
Vă recomand să depuneți 2 acțiuni separate:
1. partajarea averii, aici se includ toate drepturile pe care soții le au, inclusiv dreptul de a incasa careva mijloace bănești de la terțele persoane.
2. desfacerea căsătoriei, determinării domiciliului copilului minor și încasarea... mai detaliat pensiei de întreținere pentru copilul minor.

30 июля 2018